Národní institut pro další vzdělávání

Informační servis

Co je RSS

Co je RSS a jak si lze tyto zprávy přečíst? Již nemusíte navštěvovat každý den tytéž weby, používejte službu RSS.

Co je to?

RSS je internetový formát zpráv, prostřednictvím kterého vysílají webové servery informace o nově publikovaných článcích. Význam písmenek RSS se vyvíjel, dnes se nejčastěji používá označení Really Simple Syndication.

Proč?

Proč bychom se měli zajímat o RSS? Abychom ušetřili spoustu času! Pokud se totiž kdekoliv na webu objeví nový článek, nemusíme ho pracně hledat, ale stačí si přečíst všechny novinky najednou. 

Jak?

Dokonce ani nemusíme v našem prohlížeči psát pokaždé webovou adresu. Stačí využít některý z programů (aplikací), které tyto novinky načtou a zobrazí samy. Těmto programům se říká RSS čtečky.

RSS čtečky

jsou aplikace, které umí navštěvovat vámi zadané webové servery, stahovat z nich novinky za vás a předkládat vám je ke čtení. Tyto programy jsou  

  1. Integrované v prohlížeči - některé prohlížeče internetových stránek (Opera, Firefox, Internet Explorer 7) mají RSS čtečku přímo zabudovanou v sobě.
  2. Desktopové - tyto čtečky fungují jako normální počítačové programy, stáhnete si je, nainstalujete a můžete pak jejich prostřednictvím odebírat novinky z celého světa. Příklady najdete např. zde.
  3. Internetové - nakonec to nejlepší, nemusíte instalovat žádné další aplikace na svůj počítač a ani nejste vázáni na jeden prohlížeč (např. Google Reader).

RSS čtečky fungují tak trochu jako emailový klient - zobrazí Vám nové články, články z různých zdrojů, můžete si články různě značit, řadit do složek, atd. Není tedy nic těžkého s nimi pracovat. 

RSS zdroje na webech NIDM

NIDM zobrazuje aktuality ve formátu RSS na těchto adresách:

http://www.nidm.cz/rss  - informační web NIDM

http://www.nidm.cz/projekty/realizace-projektu/klice-pro-zivot/rss - informační web projektu Klíče pro život

http://www.icm.cz/rss.xml - informační web NICM

http://www.mladezvakci.cz/informace/rss/ - informační web projektu Mládež v akci

Další informace o RSS

http://cs.wikipedia.org/wiki/RSS - informace o RSS na české webové encyklopedii wikipedia

http://rammi.cz/rss-co-to-je-a-jak-funguje/ - vše o RSS z pohledu uživatele